MADDE 1- TARAFLAR

1.1- SATICI:

Ünvanı : MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ

Adresi : Barbaros Mah. Sarkaç Sok. No:1 Ağaoğlu My Prestige D:134 Ataşehir İstanbul

Telefon : +90(216) 504 3568

Fax :-

E-mail : info@mecpage.com

1.2- ALICI:

Adı/Soyadı/Ünvanı :

Adresi :

Telefon :

E-mail :

MADDE 2- KONU

İşbu sözleşmenin konusu, ALICI’nın SATICI’ya ait MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ internet sitesinden elektronik ortamda siparişini yaptığı aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürünün ya da hizmetin satışı ve ürünün teslimi ya da hizmetin sunulması ile ilgili olarak 4077 sayılı ALICIlerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeleri Uygulama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.

MADDE 3- SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN YA DA HİZMET

Ürünlerin cinsi ve türü,miktarı,marka/modeli rengi ya da hizmetlerin cinsi, niteliği, içeriği ile ilgili satış bedeli yukarıda belirtildiği gibidir.

Ödeme şekli :

Teslimat adresi :

Toplam :

MADDE 4- GENEL HÜKÜMLER

4.1- ALICI, MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ internet sitesinde sözleşme konusu ürünün ya da hizmetin temel nitelikleri, satış fiyatı ve ödeme şekli ile teslimata ilişkin ön bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder.

4.2- Sözleşme konusu kargolanmaya uygun ürün, yasal 3 günlük süreyi aşmamak koşulu ile her bir ürün için ALICI’nın yerleşim yerinin uzaklığına bağlı olarak internet sitesinde ön bilgiler içinde açıklanan süre içinde ALICI veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim edilir.

4.3- Sözleşme konusu ürün, ALICI’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesininden SATICI sorumlu tutulamaz.

4.4- SATICI, sözleşme konusu kargolanmaya uygun ürünün sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım klavuzları ile teslim edilmesinden sorumludur.

4.5- Sözleşme konusu ürünün teslimatı için işbu sözleşmenin imzalı nüshasının SATICI’ya ulaştırılmış olması ve bedelinin ALICI’nın tercih ettiği ödeme şekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

4.6- Ürünün tesliminden sonra ALICI’ya ait kredi kartının ALICI’nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini SATICI’ya ödememesi halinde, ALICI’nın kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla ürünün 3 gün içinde SATICI’ya gönderilmesi zorunludur. Bu takdirde nakliye giderleri ALICI’ya aittir.

4.7- SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu ALICI’ya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde ALICI siparişin iptal edilmesini, sözleşme konusu ürünün varsa emsali ile değiştirilmesini, ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. ALICI’nın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 10 gün içinde kendisine nakten ve defaten ödenir.

4.8- Garanti belgesi ile satılan ürünlerden olan veya olmayan ürünlerin arızalı veya bozuk olanlar, garanti şartları içinde gerekli onarımın yapılması için SATICI’ya gönderilebilir, bu takdirde kargo giderleri SATICI tarafından karşılanacaktır.

4.9- Hizmet satışları ile ilgili olarak, MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ internet sitesinde yurtdışı turlar, yurtiçi turlar, gemi turları, oteller, vize hizmetleri ve seyahat sigortası gibi seyahat hizmetleri, konaklamalı ya da MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ adresinde konaklamasız olarak çeşitli konularda eğitim, seminer ve etkinlik hizmetleri sunmaktadır. Sunulan eğitim programı içeren seyahat hizmetleri, sadece eğitim, seminer ve etkinlik hizmetleri ya da sadece seyahat hizmetleri, mevsimselliğe ve kontenjana bağlı olarak zaman içinde farklılıklar gösterebilmektedir. Sunulan hizmetlerin içeriği tamamen MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ ‘in tasarrufundadır.

4.10- MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ internet sitesinde sunulan eğitim, seminer ve etkinlik hizmetleri ya da eğitim programı içeren seyahat hizmetleri ya da sadece seyahat hizmetleri ya da gruplara ve/veya bireylere özel geziler, tatil turları, kültür turları, hizmetin ne olduğuna bağlı olarak minimum kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir. Hizmetin minimum kişi katılım sayısı, hizmetin ne olduğuna göre değişim gösterebilir. Hangi hizmetin (programın) en az ve en fazla kaç kişilik katılım ile gerçekleştirileceği hizmet açıklamasında belirtilmektedir. Hizmet (program) için yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi; gezi hareket tarihinden ya da konaklamasız eğitim programları için eğitimin başlama tarihinden 10 gün öncesidir. İptal bilgisi MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ tarafından kullanıcıya telefon ve/veya e-posta yoluyla iletilecektir.

4.11- ALICI için ulaşım hava yolu ile sağlanıyorsa, MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ bu değişiklikleri en kısa sürede ALICI’YA bildirmekle yükümlüdür. Yolcu saat değişme riskini kabul ederek geziyi satın almıştır.

4.12- Sadece seyahat hizmeti satın alındığında geçerli olmak üzere, üç kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilmektedir. Üç kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup, üçüncü yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimleri sadece iki yetişkin yanında konaklayan çocuklar için geçerlidir. Otellerde sunulan kontinental kahvaltı tereyağı, reçel veya bal, ekmek, çay veya kahve ile meyve suyundan oluşmaktadır. Grup kahvaltıları ayrı bir salonda servis edilebilir.

4.13- MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ yabancı dil eğitim program içeren seyahat hizmetini, konaklamasız kendi yerinde Ataşehir Merkez Ofisinde sunduğu eğitim/seminer/etkinlik organizasyon hizmetleri ve eğitim programı da içeren seyahat hizmetleri ya da sadece seyahat hizmetleri sunarken bazı gezileri varsayılan olarak direk eğitim paketinin içine koyar. Bu durumda ALICI’DAN bu tip geziler için ücret talep edilmez. Bu tip gezilere eğitim içeriği açısından katılım beklenir.

4.14- Ancak bazı diğer ekstra panoramik şehir gezileri, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen maksimum 2-3 saat süreli gezilere katılım opsiyonel olabilir ve bu geziler için ekstra ücret talep edilebilir.

4.15- Ekstra ücrete tabi olan opsiyonel şehir gezileri, ya da eğitim içeren programa geziler içeriği değişmemek şartıyla farklı günlerde düzenlenebilir veya hava durumuna ve/veya mücbir sebebe bağlı olarak gerçekleşmeyebilir.

4.16- Yurt dışı ve sadece seyahat hizmeti söz konusu olduğunda geçerli olmak üzere, yolculuk sırasında güzergah üzerinde yapılacak ekstra turlara katılmak istemeyen ALICI, yol üzerinde bulunan müsait bir dinlenme tesisinde beklemeyi kabul etmiş sayılırlar.

MADDE 5- CAYMA HAKKI ve İPTAL VE İADE KOŞULLARI

5.1- ALICI, sözleşme konusu ürünün (kargolanacak ürünün) kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren 7 gün içinde cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanılması için bu süre içinde SATICI’ya faks, email veya telefon ile bildirimde bulunulması ve ürünün 6. madde hükümleri çercevesinde kullanılmamış olması şarttır. Bu hakkın kullanılması halinde, 3. kişiye veya ALICI’ya teslim edilen ürünün SATICI’ya gönderildiğine ilişkin kargo teslim tutanağı örneği ile fatura aslının iadesi zorunludur. Bu belgelerin ulaşmasını takip eden 7 gün içinde ürün bedeli ALICI’ya iade edilir. Fatura aslı gönderilmez ise KDV ve varsa sair yasal yükümlülükler iade edilemez. Cayma hakkı nedeni ile iade edilen ürünün kargo bedeli SATICI tarafından karşılanır.

5.2- ALICI, sözleşme sözkonusu hizmetin ödemesini yaptıktan sonra rezervasyonunu kesinleştirmek için MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ ile teyitleşmek, diğer deyişle TEYİTLEŞME yapmak zorundadır. Bu sözkonusu hizmet için rezervasyonun kesinleşmesi açısından gereklidir. Ödeme yapıldığında ALICI, MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ tarafından e-posta yoluyla ya da telefon en geç 48 saat içinde aranır. Teyitleşme (Rezervasyon Onayı) sağlanır. Bu süre içinde ALICI MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ ‘e internet sitesindeki iletişim kanallarını kullanarak ulaşabilir. ALICI, aranmayı beklemeden teyitleşmeyi (rezervasyonun kesinleşmesini sağlamayı) talep edebilir.

TEYİTLEŞME yapılmamış ise alıcı ödeme yaptıktan itibaren 7 gün içinde cayma hakkını kullanabilir.

TEYİTLEŞME yapılmış ise ALICI cayma hakkını ancak hizmetin sunulacağı tarihe 10 günden az bir süre kalmış ise kullanabilir.

10 günden az bir süre kalmış ise ve ALICI satınalmış olduğu hizmeti iptal etmek istiyorsa bu durumda toplam hizmet bedelinin %10’u kesinti yapılarak kalan tutar ALICI’ya iade edilir. ALICI cayma hakkını bu şartla kullanabilir.

5.3- ALICI veya birinci derecede akrabaları için kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, ALICI’nın aldığı konaklamasız eğitim programları veya eğitim programı da içeren seyahat hizmetleri veya sadece seyahat hizmetleri, sözkonusu hizmet sözleşmesinin hükümlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecedeki ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri ALICI için mücbir sebep hali kabul edilir. ALICI, mücbir sebebin varlığını resmi kurumlardan ve devlet hastanelerinden alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır. ALICI’nın gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya bu maddede belirtilen mücbir sebep nedenleri ile paket turun başlamasına 30 günden (gemi turlarında ise 60 günden) daha az bir süre kala, yazılı olarak fesih bildiriminde bulunması halinde ödenmesi zorunlu vergi, harç vb. yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile 3. kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ALICI ödemiş olduğu bedel fesih bildiriminin MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ’e ulaşmasından itibaren 14 gün içinde ALICIy’a iade edilir.

MADDE 6- CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER ve HİZMETLER

6.1- Kargolanan ürünler için geçerli oacak şekilde, niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler için cayma hakkı kullanılamaz. Aşağıdaki ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır.

6.2- Promosyonlu veya kampanyalı hizmetlerde rezervasyon teyidi yapıldıktan sonra ALICI’nınkesinlikle iptal etme hakkı bulunmamaktadır.

6.3- Yurtdışı turlarda aksi belirtilmemiş ise ALICI’nın gezinin başlamasına 30 gün kalaya kadar iptal ve vazgeçme talep etmesi durumunda ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel ALICI’ya aynen iade edilir. ALICI, gezinin başlamasına 30 günden az kalan zamanlardaki iptal ya da değişiklik taleplerinde gezi bedelinin tamamını MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ’e cayma tazminatı olarak ödemeyi kabul ve taahhüt eder.

6.4- Gemi turlarında aksi belirtilmemiş ise ALICI’nın gezisinin başlamasına 90 gün kalaya kadar iptal ve vazgeçme talep etmesi durumunda ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, kisi basi 150 euro kesinti yapılarak ödenen bedel ALICI’ya iade edilir. ALICI, gezinin başlamasına 90 günden az kalan zamanlardaki iptal ya da değişiklik taleplerinde gezi bedelinin tamamını MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ ‘ e cayma tazminatı olarak ödemeyi kabul ve taahhüt eder.

6.5- Yurtdışı seyahatlerinde ve gemi turlarında vize ve sigorta bedelleri ile varsa, tur ile sunulan iç hat bağlantı uçak bileti ücretleri iade edilmez.

6.6- ALICI satınaldığı konaklamasız eğitim programının başlama tarihine 10 gün kalaya kadar cayma hakkına sahiptir. 10 gün kaladan sonra yapılan iptallerde toplam hizmet bedelinin %10’u kesinti yapılarak kalan tutar iade edilir.

MADDE 7- İPTAL/CAYMA HAKKI İLE İLGİLİ DİĞER HUSUSLAR

7.1- MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ eğitim/seminer/etkinlik programları ve eğitim programı içeren seyahat hizmetleri ya da sadece seyahat hizmetlerini, kültür turlarını, günü birlik gezileri kısmen veya tamamen iptal etme hakkına sahiptir. Bu durum, yurtdışı turlarda turun hareketine en az 7 gün kala, yurtiçi turlarda ise turun hareket tarihine en az 2 gün kala kullanıcıya bildirilir.

7.2- Kredi kartına yapılan iadelerde, bankaların çalışma koşullarına bağlı olarak yapılan iadenin karta yansıması 5 iş gününü bulabilmektedir.

MADDE 8- VİZE VE PASAPORT İLE İLGİLİ HUSUSLAR

8.1 T.C vatandaşları Türkiye dışına seyahat edecekler ise için vize uygulaması vardır. Vize başvurusu için seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport ile MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ ‘den temin edilebilecek “Vize İçin Gerekli Evraklar” listesinde belirtilen belgeler ile başvurmak gerekmektedir. Yeşil pasaport sahipleri için vize uygulaması olmayıp, seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport yeterlidir. Vize alınmış olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmez, pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ sorumlu değildir, sorumluluk ALICI/YOLCUYA aittir.

8.2 T.C. yeşil pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye’den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk ALICIYA/YOLCUYA aittir.

8.3 Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına ; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk ALICIYA/YOLCUYA aittir.

8.4 Vize başvuruları, tur hareketinden 3 ay öncesinden itibaren yapılabilmektedir. Vize sürecinizin daha sağlıklı ilerleyebilmesi ve konsolosluklarda oluşabilecek dönemsel yoğunluklardan ve/veya uygulama farklılıklarından etkilenmemek adına, tur kalkış tarihine 3 aylık süre kalmasından itibaren, vize başvurunuzu bir an önce tamamlanması tavsiye olunur.

8.5 18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.

8.6 Vize verilmesi tamamen ilgili konsoloslukların uhdesindedir. Vize Hizmetinin alınması için MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ.’den talepte bulunulması durumunda MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ, vize için gerekli evrakları zamanında konsolosluğa iletmek ile yükümlüdür. Konsolosluk tarafından vize verilmemesi durumunda MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz, vize ve seyahat sigortası ücretleri iade edilmez. Bu durumda, tur bedelinin iadesi Madde-6 ve Madde-7’deki koşullara göre yapılır.

8.7 Yurtdışından eğitim programı içeren seyahat hizmeti ya da sadece seyahat hizmeti, ya da konaklamasız eğitim/seminer/etkinlik paketi satın alarak Türkiye’ye gelecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler için vize işlemleri kendi ülkelerinde kendileri tarafından gerçekleştirilecektir. Bu kişilerin vize başvuru işlemleri için MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ ’in önerdiği yetkin kuruluşlar internet sitesinde belirtilir. MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ in Türkiye’ye giriş vizesi için bir sorumluluğu yoktur.

MADDE 9- MÜCBİR SEBEPLER

Kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, gerekli tüm özeni göstermiş ve önlemleri almış olmasına rağmen olağanüstü ve öngörülemez nitelikte olan olaylar yüzünden ortaya çıkan ve hizmetin başlamasına, devamına veya sonlanmasına engel oluşturan haller ile MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ’nin ortaya çıkan olay üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı haller MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ için mücbir sebep sayılır. Bu haller aşağıda belirtilmiştir;

9.1 Yer sarsıntısı, yangın, yanardağ patlaması, sel, fırtına, kasırga, sis, çığ, yıldırım gibi ve bunlarla sınırlı olmaksızın doğal afetler veya salgın hastalıklar ile nükleer, kimyasal felaket veya serpintiler ile salgın hastalıklar ve bunlarla sınırlı olmaksızın benzer durumlar ve olaylar ile olağanüstü haller.

9.2 Türkiye’de ya da Türkiye’nin sınır komşularında veya paket tur kapsamında gidilecek ülke/ülkelerde, sınır kapılarında ve/veya sınır kapısına komşu ülkede, uluslararası hava kara ve deniz ulaşımını engelleyen olağanüstü hallerde, savaş veya seferberlik halleri, halk ayaklanmaları, saldırı veya terör hareketleri, sabotajlar, isyanlar, işgal ve iç savaş, devrim, ayaklanma, zorla el koyma, askeri darbe veya yönetime zorla el konulması, sivil kargaşalar, endüstriyel anlaşmazlıklar, hükümet yaptırımları, ambargo, grevler, lokavtlar, limanların kapalı veya dolu olması ve bunlarla sınırlı olmaksızın her türlü olağanüstü haller veya çalışanları işten alıkoyabilecek haller.

9.3 Mücbir sebebin mevcut olduğu hallerde MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz.

MADDE 10- İNTERNET SİTESİNİN BİLGİ GÜVENLİĞİ VE KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI POLİTİKASI VE DİĞER HUSUSLAR

10.1 Kişisel Verilerin Korunması politikası;https://www.mecpage.com/kisisel-verilerin-korunmasi linkinde açıklanmıştır. Site’yi ziyaret eden ve/veya üye olan Kullanıcı’lar, Kişisel Verilerin Korunması politikasını okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

10.2 Kullanıcı, işbu sözleşme ile kabul ve taahhüt ettiği yükümlülüklerini ihlâl ettiği takdirde, MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ. tarafından üyeliğinin iptal edilerek Site’yi kullanmasına son verilebileceğini, satın aldığı hizmetlerin iptal edilebileceğini ve/veya aleyhine hukuki dava veya takip yoluna gidebileceğini kabul eder.

YETKİLİ MAHKEME

İşbu sözleşmeden kaynaklanacak ihtilafların çözümünde İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

İşbu Sözleşme Kullanıcı tarafından okunarak kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir.

SATICI

MEC Eğitim Danışmanlık Turizm AŞ

ALICI